katalog firm
Strona główna Poradnik Organizacja wesela Nieszablonowo znaczy dobrze
Nieszablonowo znaczy dobrze
Wpisany przez Natalia Woźniak   
środa, 25 sierpnia 2010 23:09

Kamerzysta

    Często Młoda Para zastanawia się nad tym, co zrobić, żeby właśnie ich wesele było najbardziej wyjątkowe. Takie zadanie wcale nie jest proste. Tym bardziej, że każda z imprez weselnych ma swoją własną charakterystykę podyktowaną przez miejsce i czas uroczystości. Na to nakładają się różnice w gustach poszczególnych gości weselnych, a nawet pomiędzy Panną i Panem Młodym. Wszystko to należy uwzględnić planując wesele. Często, aby zapewnić sobie niepowtarzalny klimat uroczystości Młoda Para sięga po sprawdzony sposób jakim jest przyjęcie określonej konwencji imprezy. Najczęściej wzoruje się śluby na uroczystościach z pierwszej połowy dwudziestego stulecia, szczególnie zaś z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
 Nierzadko jednak przez mniejsze lub większe błędy piękna idea konwencji maleje i staje się własną karykaturą, bo na przykład goście są niedoinformowani, albo też Młoda Para podjeżdża na wesele w nowoczesnej limuzynie. Zazwyczaj mieszanie różnych konwencji prowadzi do powstania chaosu i wielkiej bieganiny. Warto więc, jeśli zdecydujemy się na konkretny klimat, trzymać się tego pomysłu za wszelką cenę. Zdecydowanym utrudnieniem, które przekłada się również na dość wyraźny wzrost kosztów organizacji imprezy, jest zaproszenie również osób z dziećmi. Z jednej strony uniknąć takiej sytuacji dość trudno, z drugiej, jest to doskonała okoliczność, którą można wykorzystać w różny sposób. Dla pociech jednak najlepiej byłoby, gdyby ich część imprezy toczyła się niejako obok głównego nurtu uroczystości. Można w tym celu wystawić oddzielny stolik dla dzieci, gdzie przeszkolony animator zajmie nasze pociechy zabawą. Dzieciakom daje to niewypowiedzianą frajdę, rodzicom spokój i swobodę. Jest to z jednej strony metoda na zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa a z drugiej strony, taki sposób organizacji dobrze świadczy o gospodarzach, a sama impreza staje się bardziej swobodna, a do tego przyjemniejsza dla wszystkich uczestników - i tym starszych i tych młodszych. Uroczystości weselne utrzymane w jakiejkolwiek konwencji być może ograniczają w pewnym stopniu swobodę, ale dodają klimatycznego uroku przeżywaniu tego niezwykłego dla Młodej Pary czasu. Warto więc zastanowić się nad czymś bardziej oryginalnym. Obecnie Młoda Para korzysta głównie pojazdów takich jak dorożki, nowoczesne limuzyny albo stare, odrestaurowane samochody. Tymczasem trudno tylko ten jeden element uznać już za jakąkolwiek konwencję. Jest przecież tyle wspaniałych, interesujących okresów w historii, które można przystosować do potrzeb konwencji weselnych. Zresztą nie tylko to - coraz popularniejsze są wesela pod gołym niebem w gospodarstwach agroturystycznych. Połączenie wesela z zapleczem kuchennym przez umieszczenie obu blisko znacznie ułatwia organizację całej uroczystości oraz redukuje koszty. Nie można też zaprzeczyć- taniec w ciepłą, lipcową noc pod chmurką, albo jeszcze lepiej w świetle księżyca, ma niepowtarzalny urok. 
Zresztą ilość konwencji jest ograniczona tylko i wyłącznie fantazją, bo często bardziej wymyślne klimaty okazują się tańsze niż się spodziewamy. Za każdym razem musimy jednak zadbać o to, żeby każdy z gości mógł znaleźć miejsce dla siebie. Jeśli większość z naszych gości nie pali- spróbujmy wyznaczyć miejsce dla tych, którzzy spragnieni dymka nie mogą wytrzymać. Należy jednak zrobić to tak, aby palacze nie czuli się zbytnio ograniczeni i odizolowani. Dobrze jest, jeśli mogą oni cały czas widzieć i słyszeć centrum uroczystości, co pozwoli im cały czas czuć bliskość pozostałych gości. Takie rozwiązanie, jeśli naprawdę potrzebne i przemyślane, zapewni komfort wszystkim gościom - i palaczom, i tym, którzy nie mają ochoty wdychać dymu. W modzie są też wesela, na których na stole nie pojawia się alkohol. Wówczas należy zadbać o to, żeby nie pojawiał się on też pod stołem. Niestety większość Polaków przywykła do imprez zakrapianych. Alternatywą dla tego może być podanie różnorodnych napojów oraz bezalkoholowych drinków, których atrakcyjny wygląd i świetny smak zadowoli wszystkich. Pamiętajmy jednak, że sok pomarańczowy w takiej sytuacji to zdecydowanie za mało. Tu potrzebny jest nie tylko pomysł, ale także specyficzne, często trudno osiągalne produkty. Dlatego przy organizowaniu uroczystości weselnych bez alkoholu wygodnie, szybko i pewnie jest skorzystać z pomocy doświadczonych firm  cateringowych, które za stosunkowo niewielkie pieniądze przygotują wszystko, co tylko możemy wymyślić. Specyfika przyzwyczajeń i gustów gości ma w dużej mierze wpływ na ostateczny kształt imprezy. Warto więc planując uroczystości, wziąć pod uwagę to, że każdy gość jest inny i musi mieć swoje miejsce na imprezie.
Zmieniony: wtorek, 08 lutego 2011 22:15