katalog firm
Szukamy kamerzysty
Wpisany przez Emil   
niedziela, 09 maja 2010 22:09

Kamerzysta

   Dzień ślubu jest jednym z najpiękniejszych dni w naszym życiu. Nic dziwnego, że chcemy zachowć go w pamięci jak najdłuzej jest to możliwe. Z czasem jednak nasze wspomnienia ulatują, a obraz tego wydarzenia staje się coraz bledszy.
Jest jednak na to rada. Dzięki dziewietnastowiecznemu wynalazkowi, kamerze filmowej, nasz ślub może zostać zarejestrowany. Jest mnóstwo powodów dla których warto to zrobić. Z pewnościa film prawdziwiej odda atmosferę wesela niż pozowane zdjęcia. Wśród naszych gości zapewne znajdą się osoby w podeszłym wieku, czy będące w delegacji, które mimo szczerych chęci nie dotrą na ślub. Dzięki filmowi będzie można przeżyć ten dzień również i z nimi.

  W dzisiajszych czasach prawie w każdym domu znajduje się kamera video, którą dokumentujemy wydarzenia z naszego życia. Ślub jednak jest jedną z tych okazji, kiedy nie chcemy ryzykować słabą jakością nagrania. Dlatego najrozsądniej postąpimy zatrudniając osoby profesjonalnie zajmujące się wideofilmowaniem. W internecie możemy znaleźć setki, a nawet tysiące ogłoszeń firm, indywidualnych kamerzystów działających na naszym terenie. Ale jak z pośród tych wszystkich ofert wybrać tą jedyną?

POSZUKIWANIA

   Aby nie okazało się, że wybrany przez nas video-operator nasz termin ma już zajęty, poszukiwania musimy rozpocząć nie później niż rok przed datą ślubu. Dotyczy to przede wszystkim tych, których termin ślubu przypada w miesiącach między czerwcem a wrześniem. Najlepszym chyba miejcem do rozpoczęcia poszukiwań jest internet gdzie oprócz kilku słów o firmie, danych kontaktowych mamy okazję zobaczyć próbki wcześniejszych prac. Z pomocą przychodzą nam liczne portale ślubne, na których szybko wyszukamy interesujące nas oferty. Gdy już wybierzemy i zdecydujemy się na kontakt, prosząc o przesłanie oferty, nie zapomnijmy podać daty i miejsca ślubu. Możemy także napisać jakie są nasze oczekiwania.


PIERWSZE SPOTKANIE

  Przed ostateczną decyzją o wyborze kamerzysty warto umówić się z nim na spotkanie. Osobiście będziemy mogli mu zadać nasze pytania a co ważniejsze zobaczyć wcześniej zrealizowane reportaże. Szukamy przecież doświadczonego operatora, który całośc filmu wykona na wysokim poziomie, a nie tylko skrót filmowy umieszczany w internecie. Jeśli jeszcze tego nie wiemy powinniśmy zapytać o koszty usługi i co otrzymujemy w ramach tej ceny. Przede wszystkim:

- Jak długo kamerzysta będzie filmował?
- Jaka będzie długość gotowego materiału? - W jakim formacie zostanie zapisany film(Avi, DVD, Blue-Ray)?
- Ile otrzymamy kopii?
- Czy dostaniemy oryginalne kasety?
- Czy mamy wpływ na kształt filmu (dobór muzyki, wybór scen, własne pomysły)?

Jeśli jesteśmy zadowoleni z przebiegu rozmowy możemy zarezerwować termin. Najczęściej odbywa się to przez podpisanie umowy i wpłatę zaliczki. Chyba nie trzeba wspominać, że umowę musimy uważnie przeczytać ( przykładową można pobrać stąd). Wysokość pobieranej zaliczki jest różna ale przeważnie stanowi 20-30% wartości usługi.


ZANIM POWIEMY „TAK“

   Kiedy znamy już szczegóły przebiegu uroczysyości zaślubin, jeszcze raz powinniśmy się spotkać z kamerzystą by mu to wszytko przekazać. Im bardziej szczególowy plan otrzyma tym lepiej wykona swoją pracę. Poinformujmy go, które z punktów programu są dla nas najistotniejsze i muszą znaleźć się w filmie. Przygotujmy ważne adresy (domy mlodych, salon fryzjerski, kościół, dom weselny, itp.) i przybliżone godziny naszego przybycia w te miejca. Powiedzmy o wszystkich atrakcjach (nawet tych niezapowiedzianych) by nic nie umknęło jego uwadze.
Wtedy też przekazujemy wszystkie materiały archiwalne, które chcemy by znalazły się w naszym filmie. Dzielimy się pomysłami, oddajemy wcześniej wyselekcjonowaną muzykę. Sam kamerzysta na pewno też będzie miał sporo pytań. Może prosić o takie informacje jak: imiona najbliższej rodziny, świadków, księdza, nazwe zespołu, datę sesji plenerowej, itp.
Uff! Na szczęście wybraliśmy fachowca, który zatroszczy się o to by wszystkie niezbędne informacje zostały mu przekazane i zapewni nam piękną pamiątkę na całe życie.